Czego spodziewać się po pracy w software house?

webini logo

Webini

#praca

12 maja 2020

Kierunków kariery w branży IT jest wiele, a software house jest jedną z dostępnych opcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wspomagać swoimi umiejętnościami wewnętrzny dział techniczny jednej z firm bądź zdecydować się na zgoła inny kierunek i zostać freelancerem. Związanie się z software housem ma jednak szereg konkretnych zalet, o których dowiecie się z poniższego tekstu. Będą one dla was istotne, niezależnie od tego, czym się zajmujecie – programowaniem, tworzeniem treści czy zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Skąd ta pewność? Ponieważ software house’y są miejscami otwartymi na ambitne osoby, niezależnie od tego, w jakiej konkretnie branży są specjalistami. Wraz z naturalnym rozwojem firmy z tego segmentu pojawia się w niej miejsce nie tylko dla kolejnych deweloperów. Tutaj, obok programistów, potrzebne są też inne osoby “techniczne” – analitycy biznesowi, testerzy, project managerowie czy administratorzy serwerów. Prócz tego rozwijane są także działy nieprodukcyjne. Te, zrzeszające specjalistów HR, pracowników administracji biurowej, sprzedawców i marketingowców, również stanowią istotny element software house’u.

Jeżeli więc interesujesz się światem IT, ale programowanie nie leży w Twojej naturze, to usiądź spokojnie. Software house to nie tylko frontend i backend, lecz także cały sztab innych mądrych głów. Stworzone technologie i wprowadzone rozwiązania też potrzebują osób, które pokażą je całemu światu i zbudują z nich “wizytówkę” firmy. Zastanów się więc, w czym czujesz się naprawdę dobrze i sprawdź, czy jest to aspekt, który pomoże Ci zdobyć pracę w software housie.

Tyle słowem wstępu, a teraz przejdźmy do pierwszej, dla wielu niejasnej, kwestii.

Czy software house jest tym samym, co agencja interaktywna?

Nie, nie jest. Istnieje zasadnicza różnica między software housem a agencją interaktywną. Owszem, jedno i drugie zahacza o wspólne sektory, ale skupia się na zupełnie innej działalności. Agencje mają przede wszystkim realizować projekty, których celem jest wsparcie rozwoju wizerunku marki w internecie. Takie firmy najczęściej obracają się wokół obszarów związanych z SEO, SEM i reklamą. Niektóre agencje interaktywne tworzą też strony internetowe czy proste aplikacje mobilne. Software house’y koncentrują się natomiast na innej koncepcji – mocno technologicznej i wymagającej budowy bądź rozwoju zaawansowanej platformy dostosowanej do do wymagań biznesu i potrzeb użytkownika końcowego. Firmy te często współpracują z klientami, którzy posiadają konkretną wizję produktu bądź gotowe rozwiązanie, które należy ulepszyć lub umożliwić mu sprawne funkcjonowanie.

Dlaczego warto pracować w software house?

Jak wspomnieliśmy, software house’y są otwarte nie tylko na programistów, ale też na innych specjalistów związanych z IT, a nawet humanistów! Niezależnie od tego, czy jesteś deweloperem PHP, grafikiem czy marketingowcem, zobacz, co może cię czekać w firmie IT i dlaczego warto wziąć pod uwagę software house jako kolejne miejsce pracy.

kartka z rysunkiem żarówki

Podczas rekrutacji liczy się nie tylko doświadczenie

Chcesz rozwinąć swoje umiejętności techniczne, ale obawiasz się, że Twoje niewielkie doświadczenie skreśla Cię z listy potencjalnych kandydatów? A może też jesteś specjalistą w innej branży i nie przyszło Ci na myśl, żeby zgłosić się do firmy IT? Okazuje się, że takie podejście jest bardzo mylne w przypadku software house’ów! Tutaj specyfika pracy pozwala na zaangażowanie pracowników z różnym stażem oraz umiejętnościami. Dzięki temu zarówno osoby, które przygodę z pracą w branży IT rozpoczęły stosunkowo niedawno, jak i te niemające za wiele wspólnego m in. z programowaniem – mogą znaleźć tu miejsce dla siebie. Przychodząc do software house’u pamiętaj, że jest to miejsce, gdzie możesz rozwijać swoje umiejętności. Co więcej, dzięki pracy z klientami ze sfer, z którymi wcześniej nie miałeś styczności – zdobędziesz także nowe doświadczenie.

Praca w Scrum nie tylko w działach produkcyjnych

Jedną z zasad panujących w większości software house’ów jest korzystanie z metodyki Agile – Scruma. Co kryje się za tą nazwą? To zbiór prostych reguł, które mają na celu możliwość uzyskania szybkiej odpowiedzi zwrotnej, niezależnie od etapu, na jakim znajduje się rozwój tworzonego oprogramowania. Działanie Scrum oparte jest na 3 zasadach. Są to odpowiednio: 

  • transparentność, dzięki której każda osoba wie, w jakiej fazie rozwoju znajduje się dany projekt,
  • inspekcja, dająca możliwość weryfikacji tego, jak dany element radzi sobie w tym momencie oraz jak całość prezentuje się na tle zamierzonych celów,
  • adaptacja, czyli możliwość błyskawicznego wprowadzenia zmian oraz poprawek, niezależnie od stadium i sytuacji, w jakiej znajduje się projekt. 

Stosowanie się do Scrum sprawia, że cała konstrukcja jest dobrze zarządzana i nie ma tu miejsca na chaos i przykre niespodzianki. Dzięki utrzymaniu wszystkiego w ryzach raczej nie powinieneś się obawiać sytuacji takich jak nagły “deploy w piątek”.

Współpracujesz z ludźmi, nie z adresami mailowymi

Każdy software house jest nieco inny pod względem struktury i zarządzania, choć przyjęło się, że są to firmy z tzw. płaską strukturą organizacyjną. Wraz z dużym rozwojem firmy ciężko jednak sztywno trzymać się reguł, które sprawdzały się w zgoła innych warunkach. Z tego też powodu spora część rozwiniętych software house’ów, podjęła się restrukturyzacji swoich szeregów i dokonała pewnych podziałów sektorowych. Wciąż jednak są to miejsca, gdzie panuje nieco mniej formalna atmosfera, a prace przeprowadzane są w niewielkich, kilkuosobowych zespołach. Tyczy się to zarówno działów produkcyjnych, jak i nieprodukcyjnych, bo to właśnie te drugie zapożyczają często dobre praktyki od zespołów deweloperskich. Jeżeli firma pracuje we wspomnianym już przeze mnie Scrumie, to nad atmosferą sprzyjającej dobrej realizacji czuwa tzw. Scrum Master.

laptop i tablet

Praca od 8 do 16? Nie w software house!

Elastyczne godziny pracy to wciąż kwestia dość niespotykana poza branżą IT. Pracodawcy zazwyczaj oczekują, że zatrudnione przez nich osoby będą stawiały się w biurze każdego dnia i spędzały tam określoną ilość godzin bez miejsca na wyjątki. 

W software house’ach natomiast regulowany czas pracy jest dość standardową praktyka. Są jednak godziny, w jakich wszyscy pracownicy powinni przebywać w siedzibie firmy. Tzw. core hours mają na celu umożliwić komunikację i kooperację między zespołami, bądź ustalanie szczegółów dalszej współpracy z klientem. Inną zaletą zatrudnienia w biznesie z tego segmentu jest możliwość pracy zdalnej w ramach home office, które w nagłych wypadkach potrafi być bardzo pomocnym narzędziem.

Czekają na Ciebie nowa wiedza i doświadczenie

Dzięki obecności doświadczonych deweloperów, Ci z nieco mniejszym warsztatem mogą dużo szybciej zyskać niezbędną do ich rozwoju wiedzę. Firmy uzupełniają ogólnodostępne biblioteczki o wartościowe tytuły i kursy, a pracodawcy chętnie wysyłają ambitnych pracowników na opłacone szkolenia i konferencje.

Nowe wyzwania każdego dnia 

Kontakt z nietypowymi, biznesowymi projektami to kolejny z plusów pracy w software house. Codzienne wyzwania czekają tu w zasadzie na każdego, niezależnie od działu, w jakim się znajduje. Zespół HR każdego dnia spotyka się wyjątkowymi specjalistami, nieustannie szukając wartościowych osób, które mogą zasilić szeregi firmy i pomóc zbudować jej jeszcze lepszą pozycję na rynku. Specjaliści ds. sprzedaży pokazują potencjalnym klientom stworzone przez współpracowników projekty, które będą w stanie sprostać oczekiwaniom zainteresowanych. Marketingowcy natomiast starają się wyjaśnić wszelkie kłopotliwe kwestie i odpowiadać na jeszcze niezadane pytania. Jeżeli lubisz wyzwania w codziennych działaniach i ciekawe wymiany zdań podczas burzy mózgów – to masz już odpowiedź, w którym kierunku powinieneś podążyć. 

Współpraca i pomoc

Każdy z zespołów software house’ów żyje ze sobą w symbiozie. Za sprawą tego, rad zasięgamy u kolegów i koleżanek z naszego zespołu jak i też osób zajmujących się w firmie innymi zadaniami . Wszystko to jest związane z faktem, że niezależnie od wykonywanych czynności, razem pracujemy nad dalszym rozwojem firmy oraz budowaniem cenionej przez kontrahentów marki. 

zeszyt na żółtym tle

Widoczne efekty wysiłku

Będąc zatrudnionym w wewnętrznym dziale IT dużej firmy, bardzo często możesz odczuć, że efekty Twojej pracy nigdy nie staną się widoczne. Że stworzony przez Ciebie kod ginie w czeluściach wewnętrznego narzędzia, którego nawet nigdy nie miałeś okazji zobaczyć w akcji, ani nie wiesz dokładnie, kim jest użytkownik końcowy. Ten schemat nie dotyczy jedynie działów produkcyjnych, lecz także wszystkich innych, które biorą udział w procesie. Software house’y starają się funkcjonować wedle innych zasad, dzięki czemu zazwyczaj dokładnie widzimy, nad czym spędziliśmy w danym miesiącu wiele godzin przed ekranem komputera. 

Projekty pozwalające poznać nową technologię

Projekty, w zależności od wymagań i stopnia zaawansowania. trwają od kilku do kilkunastu miesięcy, a ich tworzenie podzielone jest na kolejne etapy. Nowy projekt to często możliwość poznania i nauczenia się dodatkowej technologii, a więc zdobycia wartościowego doświadczenia w stosunkowo szybkim okresie. Niewiele firm pozwala na taką różnorodność na przełomie miesięcy, więc warto mieć to na uwadze, jeśli monotonia w miejscu pracy jest dla nas wyjątkowo męczącym czynnikiem.

Kilka słów na zakończenie

Mamy nadzieję, że wiesz już nieco więcej o pracy w firmie produkującej oprogramowanie. Niezależnie, czy jesteś deweloperem, który dotychczas pracował w wewnętrznym dziale technicznym firmy, początkującym specjalistą QA, czy pracownikiem, który do tej pory nie miał zbyt wiele wspólnego z IT – wiesz już, co może Cię spotkać za drzwiami software house’u.