Jak zostać programistą?

webini logo

Webini

#programowanie

15 kwietnia 2020

Atrakcyjne zarobki programistów – któż z nas nie miał okazji choćby raz usłyszeć o tym w trakcie rozmowy o branży IT ze znajomymi. Sprawdźmy więc, jak rzeczywiście wygląda rozpoczęcie własnej przygody ze światem technologii.

Standardowy schemat wejścia w branżę IT uległ w ostatnich latach znaczącej zmianie, wraz ze sporym wzrostem zapotrzebowania rynku. By zapobiec powstaniu dziury, państwowe, jak i prywatne ośrodki, zdecydowały się na uruchomienie specjalnych kursów, których ukończenie umożliwia znacznie szybsze rozpoczęcie pracy w zawodzie programisty. Liczba szkoleń jest duża, a każde z nich wymaga od nas innego nakładu czasu oraz funduszy. Na tych drugich nie powinniśmy jednak skupiać pełni uwagi. Jeśli bowiem faktycznie wiążemy swoją przyszłość z byciem programistą, to potraktujmy całość jako inwestycję, która może się nam zwrócić szybciej niż podejrzewamy. Najważniejszym aspektem jest wybór odpowiedniej dziedziny i i zweryfikowanie posiadanych umiejętności z jej wymaganiami. Wbrew temu, co przez wiele lat mogliśmy słyszeć dokoła, wysoce rozwinięte zdolności matematyczne nie stanowią wcale wymogu, który musi spełniać każdy przyszły programista. Oczywiście, choć osoby doskonale radzące sobie z obliczeniami skorzystają na swojej wiedzy, to ci, którzy nie czują się aż tak pewnie z królową nauk, wciąż mają tu realną szansę zawodowego spełnienia. Dla przykładu, językiem niewymagającym od nas takich wysoce rozwiniętych zdolności matematycznych jest Python, w którym wiele procesów jest po prostu zautomatyzowanych. Niezależnie od naszych kompetencji, należy pamiętać, by nie podchodzić do tego aspektu z przerażeniem i nie budować wokół niego swoich obaw. Jeżeli zachowamy wewnętrzny spokój, to na wszystko znajdzie się rozwiązanie – wystarczy pracować cierpliwie i wytrwale.

Cechy, jakie powinien posiadać dobry programista

Jak w takim razie zostać programistą i co ma rzeczywisty wpływ na to, jak potoczy się nasza kariera? To przede wszystkim konsekwencja oraz systematyczność w rozwijaniu naszych umiejętności. Jak każda dziedzina, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia, tak samo programowanie będzie z początku wymagało od nas pewnej dozy wyrzeczeń i skrupulatnej nauki. Szczególnie, gdy znajdziemy się na etapie szukania naszej pierwszej pracy w tym zawodzie. Wówczas przyszły pracodawca będzie musiał oprzeć swoje wnioski głównie na tym, co zaprezentujemy podczas spotkania. Im szybciej zaczniemy budować nasze portfolio, choćby przy pomocy serwisu GitHub, tym więcej będziemy mogli pokazać podczas rekrutacji, a jest to aspekt, na który firmy zwracają uwagę. Najważniejsze więc, to jak najlepiej przygotować się do spotkania rekrutacyjnego – najpewniej zostaniesz poproszony o wykonanie próbnego zadania, weryfikującego twoje umiejętności. Raporty pokazują jasno – w 2020 roku liczba wakatów dla programistów na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych wyniesie blisko 600 tysięcy. W samej Polsce natomiast mówi się o deficycie wynoszącym około 50 tysięcy miejsc pracy – posadę więc znaleźć można. Wystarczy tylko mieć jasno określony cel i skrupulatnie za nim podążać.

W czym warto programować?

Poszczególne dziedziny programowania dzielą się na kilka kategorii, a dobór odpowiedniej z nich jest zasadniczy dla dalszej, satysfakcjonującej nas pracy. PHP to język programowania który, choć łatwy do zrozumienia, wcale nie jest narzędziem stworzonym do podstawowych działań. Wraz z coraz lepszym poznaniem jego środowiska, oferuje w zamian potężne możliwości programistom, którzy zdecydowali się na korzystanie z niego. Stanowi też najczęstszy wybór podczas tworzenia aplikacji webowych. Zaliczany jest on do tzw. backendu i wraz z Javą oraz Pythonem stanowią obecnie najpopularniejsze języki w tej sferze. Pierwszy wykorzystywany jest do tworzenia aplikacji o różnym stopniu zaawansowania. Chętnie używany przez firmy ze względu na możliwość uruchamiania aplikacji zarówno w środowisku Windows jak i Linux, dzięki czemu nie wymaga dodatkowych inwestycji w infrastrukturę. Drugi natomiast uznawany jest za jeden z najlepszych języków do rozpoczęcia swojej przygody z kodem, za sprawą intuicyjnego środowiska i wspomnianej automatyzacji procesów. 

Programiści backendowi skupiają się często w swojej pracy na debugowaniu, czyli skrupulatnym pozbywaniu się błędów w kodzie aż do momentu uzyskania jak najlepszej jego formy. Tworzą także odpowiednie systemy, które umożliwiają użytkownikom najwygodniejszą interakcję ze stroną internetową. Prócz tego, sporo ich czasu zajmuje praca z bazami danych. Te regularnie wykorzystuje się przy dużych projektach, więc przynajmniej podstawowa znajomość niektórych z nich jest tutaj elementem istotnym. Nasz zespół korzysta między innymi z Redis, MongoDB i MySQL. Miejcie z tyłu głowy, że systemy zarządzania danymi istnieją i są w backendzie (i nie tylko) potrzebne. 

Co tyczy się frontendu – praca w tej dziedzinie wiąże się m in. z projektowaniem wyglądu strony internetowej, a także interfejsu użytkownika. Wskazane jest więc, by programista taki wykazywał się kreatywnością i zmysłem estetycznym. Podstawą jest tutaj znajomość języków HTML, CSS i JavaScript. Bez tego po prostu nie będziemy w stanie pracować jako „frontendowiec”. Jeśli czujecie w sobie artystyczny pierwiastek, który może zostać wykorzystany w ciekawy sposób, być może jest to kierunek dla Was.

Nie należy tu patrzeć na innych, lecz samemu przeanalizować, w którym środowisku będziemy się czuć najbardziej swobodnie. Nikt z nas nie chciałby uświadomić sobie po roku, że wykonywany zawód nie przynosi mu satysfakcji.

Jak się nauczyć i gdzie zacząć?

Wróćmy jeszcze do tematu dostępnych opcji zdobycia wiedzy. Ścieżek rozwoju jest dużo, a jedyne ograniczenia, to kwestie związane z czasem oraz pieniędzmi, jakimi dysponujemy. Pamiętajcie, żadna z poniższych alternatyw nie jest zła, jednak to my sami musimy zastanowić się, która forma najbardziej nam odpowiada. Całość możemy podzielić na 3 przejrzyste kategorie.

Nauka za darmo:

Tu wybierać możemy spośród kilku ciekawych propozycji. Jedną z nich są tutoriale na YouTube, które wprowadzą nas w tajniki pracy w IT. Różnią się jakością wykonania i poziomem wiedzy, jaką są w stanie nam dostarczyć, ale przy odpowiednim przeszukaniu, możemy tu trafić na prawdziwe perełki. Możemy także trafić na bezpłatne spotkania przyuczające do zawodu lub skorzystać z darmowych szkoleń online. Musimy się jednak liczyć z faktem, że nie wszystkie szeroko dostępne pomoce naukowe będą przejrzyście i poprawnie napisane. Należy uważać, by złe praktyki nie weszły nam w nawyk, bo zwyczajnie szkoda tracić czas, by się ich później wyzbyć. Jeżeli więc nie chcemy płacić, to musimy cierpliwie przeglądać kolejne strony internetowe i analizować wszystko, co czytamy bądź udać się na uczelnię publiczną. Dobrą opinią wśród osób z doświadczeniem w branży programistycznej cieszy się codecademy.com, które oferuje darmowe pomoce przy językach takich jak HTML i CSS, JavaScript oraz Python, PHP oraz innych. Możemy tu liczyć na aktywną ocenę naszej pracy i wskazanie niedociągnięć, nad którymi musimy popracować. Chętni mogą również zdecydować się na abonament Pro, który oferuje między innymi udział w zajęciach na żywo.

Kolejnym miejscem dającym nam dostęp do sporej ilości darmowych materiałów wideo, testów i zapisów wykładów jest strona Massachusetts Institute Of Technology. Nie uzyskamy tu co prawda żadnego dyplomu w zamian za ukończenie kursów, jednak biblioteka dostępnych materiałów jest ogromna i całkowicie darmowa, a ponadto nie wymaga żadnej wcześniejszej rejestracji. Możemy więc zyskać i poszerzyć naszą wiedzę, nie wydając przy tym ani złotówki – brzmi kusząco.

Nauka płatna i bez wychodzenia z domu:

Tutaj mamy do dyspozycji szeroką bibliotekę książek związanych z programowaniem. Fachowej literatury na przełomie lat powstało sporo i nie będzie problemu, by znaleźć coś dla siebie. Musimy jednak pamiętać, by zakupić egzemplarze oparte o najnowsze wersje języków i aktualności z branży IT. Pozycją wartą polecenia jest “Czysty Kod. Podręcznik Dobrego Programisty”. To intuicyjny przewodnik po najważniejszych zagadnieniach tego zawodu. Został napisany przez Roberta C. Martina, który, poza byciem światowej klasy programistą, jest także wykwalifikowanym mówcą. W internecie możemy się także natknąć na wiele platform oferujących kursy online. Te natomiast, za niewielką opłatą, dają dostęp do kompendiów wiedzy, testów, przemyślanych filmów oraz grup wsparcia, których członkowie z chęcią pomogą nam rozwiązać problem i wytłumaczą jego naturę.

Nauka pełnowymiarowa:

Przede wszystkim stacjonarne kursy z indywidualnym podejściem do naszej osoby. Wszelkie bootcampy i warsztaty (trwające zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni) cieszą się sporą popularnością i potrafią dostarczyć dużą dawkę fachowej wiedzy. Poza nimi zawsze możemy zdecydować się na uczelnię niepubliczną, gdzie ukończymy odpowiedni kierunek pod okiem wykładowców. 

Do dzieła – praca w IT czeka na Ciebie!

W pewnym stopniu nieważne jest jednak to, gdzie i w jaki sposób wymaganą do zawodu wiedzę będziemy przyswajać. Jeżeli zależy nam na rozwinięciu umiejętności i znalezieniu pracy jako programista, to każda z tych ścieżek może być odpowiednia. Dla niektórych w pełni profesjonalne i płatne szkolenie nie będzie odpowiednim narzędziem do nabycia umiejętności, a innym wystarczy chęć rozwoju i wiele godzin spędzonych z materiałami wideo.

Zastanówcie się nad najważniejszymi aspektami pracy jako programista, zapoznajcie z dostępnymi w internecie materiałami bądź porozmawiajcie ze znajomymi, którzy zdecydowali się na taką ścieżkę kariery. Kiedy wybierzecie już interesujący Was dział, wystarczy zdecydować się na jedną z form nauki i wykonać pierwszy, najważniejszy krok w stronę nowego zawodu.